sobota, 20 grudnia 2014

Ból kręgosłupa - przyczyny i czas leczenia


Ból pleców to problem pospolity od najmłodszych lat po okres nazywany jesienią życia - różni się on tylko podłożem dolegliwości. W wieku dziecięcym jest to coraz bardziej powszechna skolioza w stopniu większym bądź mniejszym. W późniejszym wieku będą to problemy towarzyszące codziennej aktywności fizycznej (praca fizyczna, przeciążenia treningowe) lub po prostu braku aktywności. Do jakiej grupy byście się nie zaliczali z pewnością jest to problem na prawdę poważny, rzutujący i na sferę ruchową i na emocjonalną (psychiczne).

Dlaczego boli was kręgosłup?

Z ostatnich statystyk wynika, że powodem są uszkodzenia krążków międzykręgowych, potocznie nazywanych „dyskami”. Do pozostałych przyczyn zaliczają się bóle, których źródłem są torebki stawowe, więzadła, chrząstki, a przede wszystkim nerwy. Modelowym przykładem będzie ból związany z objawami skoliozy. Z racji zwyrodnienia kręgosłupa na wskutek zaburzeń równoległości przestrzeni międzykręgowych powstają siły sprężające ,ściskające i uszkadzające tkanki. Powstaje w tym przypadku asymetryczny nacisk doprowadza do mikro uszkodzeń tkanki chrzęstnej i mięśniowej.

Kolejnym przykładem to codzienna aktywność związana z podnoszeniem ciężarów lub uprawiania sportu. Ktoś by pomyślał, ale zaraz, przecież to dzięki aktywności sportowej będę bardziej sprawny, a tym samym będę miał mniej problemów z kręgosłupem? Z jednej strony to prawda, ale przy zaniedbaniu takich czynności jak rozciąganie spiętych mięśni można doprowadzić do stanu kiedy „skrócimy”  mięśnie pleców. Obciążane tkanki oraz ciągłe zgniatane, rozciągane i napinane może doprowadzić do sytuacji, kiedy kręgi znajdą się za blisko siebie, tracąc tym samym właściwości amortyzujące kręgosłup,

Bóle, których źródłem są nerwy mogą mieć o wiele bardziej złożony przebieg i umiejscowienie bólu, którego skutki odczuwać możecie  w udzie, łydce, stopie czy pośladku. Wówczas bardzo prawdopodobny jest nacisk na uciśnięte nerwy i wywołanie tak zwanej rwy kulszowej. Tego typu objawy mogą mieć bardzo nieprzyjemny i ostry przebieg, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Pozytywną wiadomością będzie to, że z reguły bóle kręgosłupa lędźwiowego mijają do około 4 tygodni, co jest związane procesem gojenia się uszkodzonej tkanki. Proces ten można łagodzić i przyspieszyć specjalistyczną fizjoterapią, do której zaliczyć można znany coraz szerszej ilości osób Nubax Trio. Większość opisanych przyczyn bólowych może być łagodzona i rehabilitowana tym naprawdę skutecznym urządzeniem, którego szereg zalet znajdziecie pod tym adresem: http://www.nubax.pl

piątek, 12 grudnia 2014

Ćwiczenia, a rozciąganie mięśni

Pisaliśmy już o rehabilitacji, ćwiczeniach i spalaniu tkanki tłuszczowej, czas najwyższy wspomnieć o równie ważnym czynniku decydującym o naszej sprawności i zdrowiu. Jest to między innymi rozciąganie mięśni, chętnie używając angielskiego słowa stretching. Jest ono bardzo ważne, czy jesteś kulturystą, biegaczem czy gimnastykiem, ćwiczenia rozciągające ważne są w życiu każdego z nas. Powinno być zarówno częścią prawidłowej rozgrzewki, jak i sposobem wyciszenia organizmu po aktywności fizycznej. 


Po wielu latach doświadczeń możemy stwierdzić, że rozciąganie jest wręcz niezbędne, zwłaszcza  na przykurczone, napięte i zmęczone, czy to pracą fizyczną czy treningiem mięśnie. Taki stan w niektórych przypadkach może utrzymywać się nawet od kilku do kilku dziesięciu godzin po wysiłku. Największą uwagę powinniśmy tutaj zwrócić na takie mięśnie jak szyja, klatka piersiowa, mięśnie lędźwiowe, ścięgna podkolanowe i uda. Jeżeli będziecie mieli przykurczone mięśnie, może to powodować w najlżejszym przypadku dyskomfort, aż po dolegliwości w innych miejscach niż napięty mięsień – głównie kręgosłup. Jest niemal pewne, że przy skróconych mięśniach pleców, kręgosłup straci właściwości amortyzujące, kręgi znajdą się zbyt blisko siebie powodując ich uszkodzenie - choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, jak dyskopatię, a nawet rwę kulszową (zwiększony ucisk na nerwy). Jeżeli wystąpi już taka dolegliwość znakomitym uzupełnieniem jest to urządzenie http://www.nubax.pl/cwiczenia-kregoslupa

Stretching – korzyści z rozciągania mięśni

  • Powiększacie zakresu ruchu w stawach  poprawiając koordynację całego ciała
  • Wzmocnienie ścięgien (przy nie rozciągniętych mięśniach szybciej zużywają się stawy)
  • Zmniejszacie ryzyko wystąpienia tak zwanych zakwasów
  • Rozluźniając spięte mięśnie  obniżacie poziom stresu

Ćwiczenia rozciągające mięśnie wykonywa powinno się przede wszystkim dokładnie i powoli. Najważniejsze jest utrzymywanie odpowiedniego napięcia mięśni przez określona ilość czasu. Jest to z reguły nieco więcej niż 30 sekund bowiem do tego przedziału ból jest naturalną reakcją obronną organizmu, każde kilka czy kilkadziesiąt sekund więcej powoduje rozciągnięcie napiętego mięśnia. Trzeba również zaznaczyć aby zwróci uwagę na nasilenie bólu podczas rozciągania, nie może być zbyt nadmierny, przyjmując skalę od 1-10 powiedzmy maksymalnie na 7. Mięśnie po paru minutach przyzwyczajają się, rozciągną i pozwalają na pogłębienie pozycji lub po prostu poszukacie innego bolącego przykurczonego miejsca. Podczas treningu zajmujemy się każdą grupą mięśniową z osobna, po kilku minutach (powtórzeniach) możemy przejeść do następnej grupy mięśniowej. Ważny jest tutaj także regularny oddech przy możliwie jak najmniejszym napięciu mięśni.