poniedziałek, 26 stycznia 2015

Kilka prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców - Część II

Przedstawiamy wam kolejną grupę ćwiczeń pozwalających zachować sprawność i zdrowie kręgosłupa.


Pozycja kobry - poziom wyższy. Jeżeli chcecie nieco utrudnić to ćwiczenie wystarczy, że weźmiecie dodatkowy opór w postaci gumy lub taśmy. Wzmocnicie w ten sposób kręgosłup i pozbędziecie się bólu pleców. Powszechnie sądzi się, że ta pozycja odmładza kręgosłup i jest świetnym ćwiczeniem w przypadkach lekkiego przemieszczenia dysku kręgosłupa. Tutaj możecie wykorzystać do wykonania ćwiczenia taśm treningowych (gum).

Pozycja łuku - Przy tym ćwiczeniu należy położyć się na brzuchu, zginamy kolana i staramy się przyciągnąć pięty w stronę pośladków. Następnie wyciągamy ręce do tyłu skręcając ramiona do wewnątrz tak, by łatwiej było nam chwycić kostki. Jeżeli w tym ćwiczeniu nie dacie rady chwycić się za kostki (stopy), możecie użyć paska. Podczas ćwiczenia kręgosłupa staramy się unieść wysoko nad podłogę zarówno uda, jak i klatkę piersiową tak by ciało przypominało korpus łuku, a ręce cięciwę. Pozostajemy w tej pozycji przynajmniej kilkanaście sekund, po czym powoli wracamy do pozycji wyjściowej.


Wiatrak - Podczas wykonywania tego ćwiczenia stajemy w rozkroku (nogi nieco szerzej niż na wysokości barków), następnie pochylamy tułów do przodu i skręcamy go na przemian starając się dotknąć raz lewej, raz prawej stopy.


Pozycja wielbłąda - To ćwiczenie znakomicie uelastycznia kręgosłup na całej jego długości, łagodząc dolegliwości związane z rwą kulszową. Przy czym rozciąga również mięśnie brzucha, wzmacnia stawy barkowe i biodrowe.  Jak wykonać to ćwiczenie? Przechodzimy do pozycji w klęku rozstawiając nieznacznie kolana. Grzbiety stóp powinny być ułożone płasko do podłoża.  Kładziemy dłonie na biodrach i unosząc mostek patrzymy do góry. Rozciągamy przednią część bioder i ud starając się wypchnąć miednicę jak najdalej do przodu. Po czym kładziemy najpierw jedną, a potem drugą dłoń na pięcie lub podeszwach stóp.  Pozostajemy w tej pozycji jak najdłużej starając się oddychać równomiernie i spokojnie. Powtarzamy ćwiczenie 2-3 razy.


Side plank pulses - Tak zwana deska bokiem - w tym ćwiczeniu opieramy ciężar ciała na jednej ręce i jednej nodze, drugą podpieramy się dla utrzymania równowagi. W tej pozycji unosimy biodra w górę i opuszczamy w dół. Ćwiczenie to angażuje mięśnie proste i skośne brzucha, ale przede wszystkim mięśnie głębokie, które odpowiadają za stabilizacje sylwetki, a te zabezpieczają nasz kręgosłup.1 komentarz:

  1. Jeżeli ćwiczenie KOBRA, WIELBŁAD i ŁUK są wzmacniające ..jak sugeruje tytuł tego posta to ja jestem chiński uczony z blond włosami i cerą murzyna. Wszystkie te ćwiczenia rozciągają przednią taśmę mięśniową. Guma w ćwiczeniu kobra wymusza rozciągnięcie przodu i chcąc ją napiąć to również zapracuje taśma przednia mięśni ...wiec... wiocha Panie..wiooocha :( proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.

    OdpowiedzUsuń