czwartek, 28 maja 2015

Co to jest protruzja krążka miedzykręgowego?


Jest to bardzo często występujące schorzenie zwyrodnieniowe dysków kręgosłupa objawiające się pęknięciem pierścienia włóknistego i wysunięciem się lub wypłynięciem jądra miażdżystego poza obrys krążka międzykręgowego. Uszkodzeniu ulegają wewnętrzne włókienka kółka fibroznego natomiast a nieuszkodzone włókienka zewnętrzne tworzą fragment powodujący protruzję do przedniej części kanału kręgosłupa. Skutkuje to dolegliwościami bólowymi, które zupełnie eliminują chorego z normalnego życia na wiele tygodni.

Czym jest krążek międzykręgowy?  Są to elastyczne struktury (tak zwane dyski) znajdujące się pomiędzy kręgami kręgosłupa umożliwiające ruchomość pomiędzy kręgami kręgosłupa. To dzięki krążkom międzykręgowym jesteśmy w stanie wykonywać jakichkolwiek ruchy tułowiem. Składają się one z pierścienia włóknistego, którego wewnątrz znajduje się jadro miękka struktura zwana jądrem miażdżystym. Przez nieprawidłowe przeciążenia kręgosłupa pierścień włóknisty może ulec pęknięciu tworząc szczelinę, przez którą jądro miażdżyste jest wyciskane. Nazywamy to właśnie profuzją bądź przepukliną jądra miażdżystego.

Protruzja uciskając korzenie nerwowe w zależności od umiejscowienia może wywoływać promieniujące bóle od szyi, okolicy łopatki, barku do przedramienia, a w niektórych przypadkach nawet do ręki skutkując drętwieniem ramienia i kończyn. Protruzja lewo i prawoboczna uciska na korzenie wywołując bóle relatywnie lewej bądź prawej kończyny natomiast protruzja centralna obu kończyn jednocześnie.

Najważniejsza będzie jak najszybsza konsultacja z dobrym neurochirurgiem by zapobiec ewentualnemu zabiegowi operacyjnemu, który jest ostatecznością. 

1 komentarz:

  1. Protruzja oznacza łagodne uwypuklenie pierścienia włóknistego dysku poza swoje normalne granice. Tą granicą jest ucisk korzeni nerwowych (ryc. 5 i 6). Dopóki uwypuklenie pierścienia włóknistego dysku nie jest takiego stopnia, że uciska korzenie nerwowe w kręgosłupie, dopóty jest protruzją nie ma szczeliny pęknięcia pierścienia włóknistego bo gdy jest to mówimy wówczas o przepuklinieProtruzja oznacza łagodne uwypuklenie pierścienia włóknistego dysku poza swoje normalne granice. Tą granicą jest ucisk korzeni nerwowych (ryc. 5 i 6). Dopóki uwypuklenie pierścienia włóknistego dysku nie jest takiego stopnia, że uciska korzenie nerwowe w

    OdpowiedzUsuń