czwartek, 25 czerwca 2015

Ćwiczenia i profilaktyka kręgosłupa szyjnego

Dolegliwości kręgosłupa szyjnego należą do kolejnej grupy zaraz po dolegliwościach kręgosłupa lędźwiowego najczęściej zgłaszanych przypadków związanych z odczuwaniem bólu. Nieodzowną metodą w takich przypadkach nie są leki, lecz ćwiczenia kręgosłupa szyjnego polegające na rozciąganiu, rozluźnianiu i wzmacnianiu mięśni odcinka szyjnego.

Fizjologiczna ruchomość kręgosłupa szyjnego przede wszystkim jest podstawą w sprawnym funkcjonowaniu zmysłu wzroku, słuchu i równowagi. Najczęstszym przypadkiem zaburzeń wzroku jest przykurcz mięśni - schorzenie znane pod nazwą kręcz szyi, będące u osób dorosłych następstwem przyjmowania nieprawidłowego ułożenia głowy podczas snu, przepukliny dysku, choroby reumatycznej lub najczęściej urazu okołoporodowego u niemowląt. Jednakże podstawową przyczyną bólu kręgosłupa odcinka szyjnego będą:

- Procesy degeneracyjne kręgosłupa (zwyrodnienie kręgosłupa) dotykające z upływem lat każdego z nas.

- Nadmierne obciążenie odcinka szyjnego (mikrourazy i siedzący tryb życia z głową nadmiernie pochyloną do przodu)

Ból jest bardzo nie przyjemny i ma charakter najczęściej napadowy, który może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Ból może promieniować do czoła, skroni lub tylnej części oczodołów. Tabletki przeciwbólowe doraźnie mogą pomóc zwłaszcza podczas pory snu. 

By ograniczyć przypadki dolegliwości bólowych nieodzowne będzie regularne wykonywanie ćwiczeń (2-3 razy dziennie) na kręgosłup szyjny polegających na rozluźnieniu sztywnych stawów i wzmocnieniu mięśni odpowiadających za ruch szyi. Ćwiczenia możecie wykonywać wówczas, kiedy bóle pojawiają się sporadycznie, w przypadkach długotrwałych bólów występuje podejrzenie choroby zwyrodnieniowej, przy której nieodzowna będzie konsultacja lekarska.

Przykład poniższych ćwiczeń przyda się każdemu, kto spędza dużo czasu w pozycji siedzącej w samochodzie, pracy czy przed komputerem. Ćwiczenia powtarzamy kilkakrotnie, unikając gwałtownych ruchów.

Przykład 1


Usiądź na ziemi ze skrzyżowanymi nogami lub usiądź wygodnie na krześle w taki sposób, aby utrzymać kręgosłup w pozycji wyprostowanej – siedząc na krześle oprzyj plecy o oparcie. Następnie obróć głowę w prawo tak daleko jak tylko potrafisz, aby broda znalazła się nad prawym ramieniem. Oddychając spokojnie i głęboko 5 razy zachowując stałe napięcie odcinka szyjnego. Powtórz to samo ćwiczenie obracając głowę w drugą stronę. W następnej kolejności odchyl szyję do tyłu tak by poczuć napięcie mięśni na gardle i wykonaj kolejne 5 oddechów. Następnie opuść podbródek do klatki piersiowej tak i wykonaj kilka spokojnych oddechów. W ten sposób kończycie jeden cykl dla wszystkich czterech stron, Powtórz taki cykl przynajmniej 5-8 razy. 


Przykład 2


Usiądź na krześle, wyprostuj się i oprzyj o oparcie, palce dłoni spleć z tyłu głowy odchylając łokcie na zewnątrz, tak by znalazły się w jednej płaszczyźnie. Następnie naciskając rękami na tył głowy, stawiaj opór głową by zachować niezmienną pozycję (głowa nie robi najmniejszego ruchu), wykonaj pięć oddechów lub policz do pięciu. 


Przykład 3


Kolejnym przykładem jest pozycja dziecka (technika relaksacyjna zaczerpnięta z jogi), która obok rozciągania kręgosłupa oddziałuje na mięśnie szyi oraz barku. To ćwiczenie jest niezwykle skuteczne w eliminowaniu bólu odcinka szyjnego
Uklęknij na ziemi., Ułóż kolana na szerokości bioder, stopy w linii prostej i usiądź na piętach.  Wyprostuj się wyciągając ręce do góry i zegnij do przodu tak, aby klatkę piersiową oprzeć o uda, a głowę oprzeć o podłogę. Ramiona wyciągnij do tyłu tuż obok tułowia i połóż dłonie wnętrzem do sufitu obok stóp. Pozostań w tej pozycji przynajmniej 5 minut. 

Przykład 4


Kolejne ćwiczeniem rozciągające wygląda następująco: Siedząc prosto z rozstawionymi swobodnie stopami prawą ręką złap za siedzisko, opuść nieco prawy bark, lewą ręką obejmij głowę i przechyl w lewo aż do momentu uczucia napięcia mięśni szyi. Utrzymuj tą pozycję przez 20 sekund I Rozluźnij mięśnie. Ten sam „rytuał” wykonaj w drugą stronę.


Przykład 5


Następne ćwiczenie przyda się wszystkim spędzającym długie godziny w pracy przy komputerze. Usiądź prosto i odchyl głowę do tyłu możliwie jak najdalej, powoli "przetocz" ją po plecach najpierw w prawo, potem w lewo. Wykonaj ćwiczenie kilkakrotnie.


Przykład 6


Wyprostuj szyję i wysuń podbródek do przodu, zachowaj pozycję przez kilka sekund po czym wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj ćwiczenie 10 razy.
Przykład 7


Pozycja delfina to kolejna technika relaksacyjna zaczerpnięta z jogi, która zapobiega bólom odcinka szyjnego kręgosłupa. Przejdź do klęku prostego podpartego z kolanami ułożonymi bezpośrednio pod biodrami. Połóż przedramiona na podłodze na szerokości barków, ramiona powyżej łokci lub nadgarstków. W następnej kolejności dociskając przedramiona do podłogi postaw palce stóp na podłodze i unieś biodra w kierunku sufitu prostując jednocześnie kolana. 
Ucząc się wykonywania prawidłowej pozycji pozostaw kolana delikatnie ugięte, a pięty uniesione w górę. Trzymaj głowę między ramionami lekko odchyloną do tylu lub delikatnie oprzyj o podłogę, głowa nie może zwisać ani być dociskana do podłoża. Jeżeli be problemu możesz wyprostować kolana – zrób to. Pozostań w tej pozycji około minuty. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie kilka razy.

1 komentarz:

  1. Świetna sprawa! wypróbuje dzisiaj wszystkie te ćwiczenia na mój kręgosłup ;)

    OdpowiedzUsuń