czwartek, 23 października 2014

Fakty i mity na temat spalania tkanki tłuszczowej

Spalanie tłuszczu Mit: Wykonując ćwiczenia tuż po przebudzeniu, w godzinach porannych zmusimy organizm do wykorzystania tłuszczu, jako paliwa. Zwolennicy tego twierdzenia, twierdzą, że w nocy podczas snu, wykorzystał większość spożytych węglowodanów (przechowywanych w postaci glikogenu). Dlatego trening na czczo spowoduje właśnie spalanie tłuszczu, jako jedynego dostępnego paliwa.

Spalanie tłuszczu Fakt: Jest to nieprawda! Twoje ciało magazynuje glikogen w dwóch miejscach: w komórkach wątroby oraz mięśni. Kiedy śpisz, twój organizm przełącza się na zużywanie glikogenu w wątrobie, aby utrzymać mózg, układ nerwowy i inne niezbędne funkcje życiowe. Aby organizm czerpał energię dla pracujących mięśni z przemian energetycznych powodujących utlenianie tłuszczów, niezbędna jest właściwa ilość węglowodanów.   Jest to czynnik znacznie przyspieszający proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. Natomiast ta ilość węglowodanów, jaką dysponujemy po okresie snu wystarczy tylko na utrzymanie podstawowych czynności ustroju, a nie na zainicjowanie procesu spalania zmagazynowanych w organizmie tłuszczów. Jeżeli przystąpicie do treningu porannego na czczo, pracujące mięśnie zaczną czerpać energię z jedynej dostępnej w danej sytuacji substancji energetycznej, czyli białek. Ponieważ ilość białka po nocy, także jest niewielka, dochodzi do tak zwanej reakcji katabolicznej spalania własnych mięśni. Najlepiej, więc uzupełnić w organizmie zapas węglowodanów jak i białek, nim przystąpicie do treningu.

Spalanie tłuszczu Mit: Według zwolenników porannego ćwiczenia na czczo, często pada argument dotyczący reakcji organizmu na insulinę, w której po spożyciu posiłku lub przekąski, organizm uwalnia insulinę do krwi. Natomiast rolą insuliny jest pomoc w przejściu węglowodanów (glukozy) z krwiobiegu do komórek, gdzie wykorzystywane są do wytwarzania energii. W tym procesie, insulina częściowo hamuje uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych, tak, by większą część glukozy dostarczyć do komórek. Wiec ćwicząc przed posiłkiem nie dojdzie do uwalniania insuliny, a zdolność organizmu do spalania tłuszczu, jako paliwa nie zostanie zahamowana. 

Spalanie tłuszczu Fakt: To prawda, że insulina hamuje uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych, ale nie jest prawdą, że ćwiczenia na czczo sprawią, że spalimy w tym przypadku więcej tłuszczu. Co tak naprawdę decyduje, że twoje ciało zwróci się do zapasów tłuszczu lub węglowodanów, jako paliwa? Intensywność i czas trwania ćwiczenia! Realne spalanie tłuszczu odbywa się podczas niskiej intensywności. Im więcej kalorii (glikogenu) spalicie podczas ćwiczeń, tym bardziej twoje ciało będzie polegać na zapasach tłuszczu, jako paliwa na resztę dnia. W przypadku tego rodzaju ćwiczeń (ukierunkowanych na spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej) ważny jest czas ich trwania. Prawdę mówiąc tłuszcze stanowią główny substrat energetyczny po około 20-25 minutach od rozpoczęcia wysiłku fizycznego. Do tego czasu energia czerpana jest z glikogenu mięśniowego i wątrobowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz