piątek, 28 listopada 2014

Ćwiczenia kręgosłupa po zabiegu operacyjnym

Absencja od aktywności fizycznej sportowej w tym ćwiczeń kręgosłupa uzależniona jest od rodzaju zabiegu operacyjnego. Jeżeli operacja miała charakter artroplastyki bądź stabilizacji i usztywnienia kręgosłupa - umieszczeniu implantów, przerwa w aktywności powinna wynosić przynajmniej 1 rok. Konieczne bowiem jest, aby uzyskać dobry zrost kostny w obszarze usztywnienia kręgosłupa.


Najczęściej wszczepiamy implanty tytanowe lub węglowe zastępujące zniszczone przez chorobę „dyski” międzytrzonowe. Mają różne kształty, struktury ścian i wypełniane są kością pobraną w czasie zabiegu od chorego, lub materiałem kościopodobnym. Ich podstawową zaletą jest to, że po zabiegu nie trzeba zakładać ciężkich gorsetów lub kołnierzy usztywniających szyję.

Pacjenci, którzy przeszli mniej inwazyjne zabiegi, w których nie wymagano usztywnienia kręgosłupa przerwa jest o wiele krótsza bo tylko 6 tygodni. W czasie kiedy będziecie mogli rozpocząć ćwiczenia zaczynamy od poziomu rekreacyjnego na poziomie elementarnym, stopniowo zwiększając intensywność ćwiczeń i obciążenia.

Zaznaczyć trzeba również, że w ostatnich jesteśmy świadkami bardzo dużego postępu w technikach neurochirurgicznych znacznie szybciej przywracającymi prawidłowe własności funkcjonowania  kręgosłupa. Dzięki temu powrót do uprawiania nawet wcześniejszej aktywności jest o wiele szybszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz