piątek, 12 grudnia 2014

Ćwiczenia, a rozciąganie mięśni

Pisaliśmy już o rehabilitacji, ćwiczeniach i spalaniu tkanki tłuszczowej, czas najwyższy wspomnieć o równie ważnym czynniku decydującym o naszej sprawności i zdrowiu. Jest to między innymi rozciąganie mięśni, chętnie używając angielskiego słowa stretching. Jest ono bardzo ważne, czy jesteś kulturystą, biegaczem czy gimnastykiem, ćwiczenia rozciągające ważne są w życiu każdego z nas. Powinno być zarówno częścią prawidłowej rozgrzewki, jak i sposobem wyciszenia organizmu po aktywności fizycznej. 


Po wielu latach doświadczeń możemy stwierdzić, że rozciąganie jest wręcz niezbędne, zwłaszcza  na przykurczone, napięte i zmęczone, czy to pracą fizyczną czy treningiem mięśnie. Taki stan w niektórych przypadkach może utrzymywać się nawet od kilku do kilku dziesięciu godzin po wysiłku. Największą uwagę powinniśmy tutaj zwrócić na takie mięśnie jak szyja, klatka piersiowa, mięśnie lędźwiowe, ścięgna podkolanowe i uda. Jeżeli będziecie mieli przykurczone mięśnie, może to powodować w najlżejszym przypadku dyskomfort, aż po dolegliwości w innych miejscach niż napięty mięsień – głównie kręgosłup. Jest niemal pewne, że przy skróconych mięśniach pleców, kręgosłup straci właściwości amortyzujące, kręgi znajdą się zbyt blisko siebie powodując ich uszkodzenie - choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, jak dyskopatię, a nawet rwę kulszową (zwiększony ucisk na nerwy). Jeżeli wystąpi już taka dolegliwość znakomitym uzupełnieniem jest to urządzenie http://www.nubax.pl/cwiczenia-kregoslupa

Stretching – korzyści z rozciągania mięśni

  • Powiększacie zakresu ruchu w stawach  poprawiając koordynację całego ciała
  • Wzmocnienie ścięgien (przy nie rozciągniętych mięśniach szybciej zużywają się stawy)
  • Zmniejszacie ryzyko wystąpienia tak zwanych zakwasów
  • Rozluźniając spięte mięśnie  obniżacie poziom stresu

Ćwiczenia rozciągające mięśnie wykonywa powinno się przede wszystkim dokładnie i powoli. Najważniejsze jest utrzymywanie odpowiedniego napięcia mięśni przez określona ilość czasu. Jest to z reguły nieco więcej niż 30 sekund bowiem do tego przedziału ból jest naturalną reakcją obronną organizmu, każde kilka czy kilkadziesiąt sekund więcej powoduje rozciągnięcie napiętego mięśnia. Trzeba również zaznaczyć aby zwróci uwagę na nasilenie bólu podczas rozciągania, nie może być zbyt nadmierny, przyjmując skalę od 1-10 powiedzmy maksymalnie na 7. Mięśnie po paru minutach przyzwyczajają się, rozciągną i pozwalają na pogłębienie pozycji lub po prostu poszukacie innego bolącego przykurczonego miejsca. Podczas treningu zajmujemy się każdą grupą mięśniową z osobna, po kilku minutach (powtórzeniach) możemy przejeść do następnej grupy mięśniowej. Ważny jest tutaj także regularny oddech przy możliwie jak najmniejszym napięciu mięśni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz