sobota, 20 grudnia 2014

Ból kręgosłupa - przyczyny i czas leczenia


Ból pleców to problem pospolity od najmłodszych lat po okres nazywany jesienią życia - różni się on tylko podłożem dolegliwości. W wieku dziecięcym jest to coraz bardziej powszechna skolioza w stopniu większym bądź mniejszym. W późniejszym wieku będą to problemy towarzyszące codziennej aktywności fizycznej (praca fizyczna, przeciążenia treningowe) lub po prostu braku aktywności. Do jakiej grupy byście się nie zaliczali z pewnością jest to problem na prawdę poważny, rzutujący i na sferę ruchową i na emocjonalną (psychiczne).

Dlaczego boli was kręgosłup?

Z ostatnich statystyk wynika, że powodem są uszkodzenia krążków międzykręgowych, potocznie nazywanych „dyskami”. Do pozostałych przyczyn zaliczają się bóle, których źródłem są torebki stawowe, więzadła, chrząstki, a przede wszystkim nerwy. Modelowym przykładem będzie ból związany z objawami skoliozy. Z racji zwyrodnienia kręgosłupa na wskutek zaburzeń równoległości przestrzeni międzykręgowych powstają siły sprężające ,ściskające i uszkadzające tkanki. Powstaje w tym przypadku asymetryczny nacisk doprowadza do mikro uszkodzeń tkanki chrzęstnej i mięśniowej.

Kolejnym przykładem to codzienna aktywność związana z podnoszeniem ciężarów lub uprawiania sportu. Ktoś by pomyślał, ale zaraz, przecież to dzięki aktywności sportowej będę bardziej sprawny, a tym samym będę miał mniej problemów z kręgosłupem? Z jednej strony to prawda, ale przy zaniedbaniu takich czynności jak rozciąganie spiętych mięśni można doprowadzić do stanu kiedy „skrócimy”  mięśnie pleców. Obciążane tkanki oraz ciągłe zgniatane, rozciągane i napinane może doprowadzić do sytuacji, kiedy kręgi znajdą się za blisko siebie, tracąc tym samym właściwości amortyzujące kręgosłup,

Bóle, których źródłem są nerwy mogą mieć o wiele bardziej złożony przebieg i umiejscowienie bólu, którego skutki odczuwać możecie  w udzie, łydce, stopie czy pośladku. Wówczas bardzo prawdopodobny jest nacisk na uciśnięte nerwy i wywołanie tak zwanej rwy kulszowej. Tego typu objawy mogą mieć bardzo nieprzyjemny i ostry przebieg, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Pozytywną wiadomością będzie to, że z reguły bóle kręgosłupa lędźwiowego mijają do około 4 tygodni, co jest związane procesem gojenia się uszkodzonej tkanki. Proces ten można łagodzić i przyspieszyć specjalistyczną fizjoterapią, do której zaliczyć można znany coraz szerszej ilości osób Nubax Trio. Większość opisanych przyczyn bólowych może być łagodzona i rehabilitowana tym naprawdę skutecznym urządzeniem, którego szereg zalet znajdziecie pod tym adresem: http://www.nubax.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz