środa, 26 sierpnia 2015

Hiperlordoza – Jedna z przyczyn nadmiernego wygięcia kręgosłupa lędźwiowego


Jedną z głównych przyczyn wygięcia ku przodowi lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest zaburzona praca mięśni i to głównie na tych mięśniach skupimy dzisiaj swoją uwagę. Kiedy mięśnie zmuszane są do ciągłej pracy bez należytego odpoczynku lub rozciągania stają się one napięte i sztywne (zwłaszcza u osób uprawiających bieganie i sporty siłowe). Jeżeli nie zadbamy o rozciąganie tych mięśni może dojść do ich przykurczu, a z czasem do utraty elastyczności, skrócenia mięśni i uczucia bólu w mięśniach. W przypadku kończyn dolnych objawiają się one charakterystycznym uczuciem „rwania” odczuwalnym w mięśniu prostym uda bądź drętwieniem przebiegającym wzdłuż całej nogi przypominającym objawy rwy kulszowej. 

Konsekwencją hiperlordozy jest nadmierne pochylenie miednicy ku przodowi, a za taki stan rzeczy odpowiedzialne są głównie grupy mięśniowe, które powinny zapewnić stabilną pozycję. To właśnie w przypadku zaburzonego napięcia mięśniowego dochodzi do nadmiernego pochylenia w tył lub w przód. 

Mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe ułożenie miednicy


1. Mięsień prosty uda, (ma ogromny wpływ na przodopochylenie miednicy i powstanie hiperlordozy, oprócz tego może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie stawu kolanowego i proces zwyrodnieniowy stawu biodrowego)
2. Mięsień biodrowo – lędźwiowy, (jego przykurcz powoduje pogłębienie lordozy lędźwiowej)
3. Mięsień gruszkowaty (przykurcz tego mięśnia ogranicza rotację wewnętrzną, może wywoływać tylno-bocznie ból nogi bądź pośladka)
4. Mięsień pośladkowy duży (prostuje udo) 
5. Mięsień czworoboczny lędźwi, 
6. Prostownik grzbietu odcinka lędźwiowego (Rozluźnienie tego odcinka przyczynia się do zmniejszenia przodopochylenia miednicy).

Dzięki znajomości funkcjonowania poszczególnych mięśni oczywiście przy udziale lekarza specjalisty z fizjoterapii możecie wdrożyć odpowiednie ćwiczenia korygujące. W ten sposób jest duża szansa by przywrócić prawidłową równowagę mięśniową i doprowadzić mięśnie do normalizacji napięcia i ich optymalnej długości.

Kilka prostych ćwiczeń rozciągających


Używając przyrządu foamroller mięśnie wałkujemy bardzo wolno kilkanaście razy lub szukamy miejsca, które jest najbardziej bolesne w danej partii mięśniowej i uciskamy przez 1,5 - 2min (można użyć do rozciągania również twardej piłeczki). Ból powinien po tym czasie znacząco osłabnąć, a mięsień rozluźnić się. Powtarzamy ćwiczenia kilkakrotnie.    fwer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz