sobota, 17 października 2015

Jak zwiększyć zawartość wody w krążkach międzykręgowych?


Niewątpliwie jedną z najbardziej popularnych obecnie metod w zapobieganiu oraz likwidowaniu bólów kręgosłupa są ćwiczenia rozciągające mięśnie przykręgosłupowe. Zwiększają one przede wszystkim ukrwienie mięśni, poprawiając tym samym ich dotlenienie i odżywienie.  Zanim przejdziemy do tematu zwiększenia zawartości wody w krążkach międzykręgowych i urządzeniu Nubax Trio, przyjrzyjmy się bliżej mechanizmom powstawania dolegliwości.

Za ogólny stan zdrowia kręgosłupa odpowiedzialne są mięśnie pleców i brzucha. Siedzący tryb życia i brak ruchu powoduje, że mięśnie te są słabe i nawet lekkie zmęczenie czy przeciążenie może powodować przykurcze, a do napiętych mięśni gorzej napływa krew i zwarte w niej składniki odżywcze. W wyniku zwiększonego nacisku krążki międzykręgowe tracą wodę, czyli swój główny budulec. Podczas snu lub wypoczynku, (gdy nacisk tułowia na kręgi jest znacznie mniejszy) na zasadzie samorzutnego rozprzestrzeniania się cząsteczek krążki zasysają wodę i stają się na powrót sprężyste. Jednak do pewnego czasu – z wiekiem zdolności te są coraz mniejsze, a słabe mięśnie jeszcze bardziej przyczyniają się do zdolności regeneracyjnej krążków między kręgowych,  to z kolei stanowi początek całego łańcucha patologii kręgosłupa.

Ćwiczenia zwłaszcza joga to dobra metoda na poprawienie funkcjonowania kręgosłupa, ale niestety nie w każdym przypadku. Idealnie sprawdzają się u osób zdrowych, które stosują profilaktykę bądź osób z objawami bólowymi będącymi w początkowym stadium  zwyrodnienia kręgosłupa. Inaczej wygląda to w przypadku już występującej dyskopatii (wypadnięciu dysku). Niektóre ćwiczenia mogą wręcz zaszkodzić, rozerwać uszkodzony pierścień dysku itp. 

Nubax Trio ma tutaj jedną ważną zaletę, tradycyjne ćwiczenia wykonywać należy starannie najlepiej pod okiem fizjoterapeuty lub trenera natomiast w przypadku tego urządzenia nie musicie zastanawiać się nad techniką bowiem Nubax Trio wymusza prawidłową postawę i sposób wykonywania ćwiczenia. Sposób w jaki urządzenie rozciąga kręgosłup stymuluje proces odżywiania  zwiększając tym samym zawartość wody w krążkach międzykręgowych. Uwolnione ciśnienie poprawia rehydratację, zmniejszając ucisk korzeni nerwowych przywracając swobodę poruszania się w życiu codziennym.

Jeżeli waszym problemem są różnego rodzaju wypukliny, nieprzyjemne bóle w okolicy lędźwiowej, bądź rwa kulszowa promieniującą do pośladka czy nogi, już po wykonaniu pierwszych ćwiczeń odczujecie znaczącą ulgę i poprawę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz